Na czym polega wyrwanie zęba?
08
Paź

Na czym polega wyrwanie zęba?

Post in Protetyka
  by
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zabieg usunięcia zęba polega na zerwaniu wiązadeł, które trzymają ząb w zębodole. Po ekstrakcji nie wolno przez dwie kolejne godziny jeść ani pić. Kiedy wyrwanie zęba jest konieczne, a kiedy zabronione? Jak zwalczyć ból po wyrwaniu zęba?

Dzisiejsza stomatologia pozwala leczyć zęby w bardzo zaawansowanych stadiach choroby. Ekstrakcja zęba to zazwyczaj ostateczność, ale są sytuacje, w których zabieg ten jest konieczny.

 

Najczęstszymi przyczynami usunięcia zębów są zęby ze zniszczonymi tkankami twardymi, które nie nadają się już do odbudowy zachowawczej ani protetycznej. Często usuwa się też zęby z pozostawionymi torbielami, które należy wyłuszczać, oraz zęby zatrzymane, które usuwamy operacyjnie (zarówno w procedurze chirurgii jednego dnia, jak i w znieczuleniu miejscowym).

Zabieg usunięcia zęba polega na zerwaniu wiązadeł, które trzymają ząb w zębodole. Najlepiej wytłumaczyć to tak, że istnieją „liny”, które trzymają ząb w zębodole (czyli kości) i zadaniem dentysty jest – w odpowiednich ruchach ekstrakcyjnych – wyjąć ząb z zębodołu, zrywając jego „liny”.

Poprawne usunięcie zęba to jego usunięcie w całości, a następnie usunięcie zmian okołowierzchołkowych, które wytworzyły się na wskutek procesu zapalnego toczącego się w tkankach.

Czytany 4175 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 02 lipiec 2017 15:29
Asystentka

Author:

artdent